Pastva pro oči i fotoaparáty. To je barevný podzim na Stezce korunami stromů.

18.října

„Návštěvu Stezky korunami stromů v říjnu a listopadu nelze jinak než doporučit. Je to výjimečný zážitek, který v jiné části roku nezažijete. Díky tomu, že jsou zdejší lesy smíšené a rozmanité, se jedná o nejbarevnější období. Osobně ho mám asi nejraději,“ doporučuje vyrazit na Stezku korunami stromů v Krkonoších Marie Jarkovská, její ředitelka.

Stezka hledá nejstaršího návštěvníka. Až do konce listopadu

O důvod navíc pro výlet na Stezku korunami stromů mají senioři. Stezka totiž na začátku října vyhlásila soutěž o svého nejstaršího návštěvníka, který pro sebe získá doživotní vstup zdarma na Stezku a dalších pět volných vstupů každý rok pro svou rodinu a blízké. Pokud znáte někoho, kdo by mohl aspirovat na vítěze či vítězku, rozhodně s ním vyrazte do konce listopadu na Stezku korunami stromů v Krkonoších.

Případné obavy z náročnosti výstupu na Stezku jsou zbytečné. „Stezka je v celé své délce bezbariérová, přizpůsobená jak jízdě s kočárky, tak pro vozíčkáře. Jedná se o opravdu velmi pozvolné stoupání v maximální výši 6 %, které je rovnoměrně rozprostřené do celé délky Stezky,“ říká Zdeněk Pop, který má na Stezce na starosti marketing.

Víte, proč se krkonošské lesy zbarvují?

Lesy pokrývají více než 80 % plochy Krkonoš a narazit zde můžete i na stromy staré až 300 let. Místní smíšené lesy tvoří z velké části jehličnany, z nichž k nejrozšířenějším patří smrk ztepilý, který zaujímá až 79 % porostu. O barevnost podzimu se tu však nejvíce stará buk lesní spolu s dalšími méně zastoupenými listnatými stromy. Právě jeho zbarvující se listy, které postupně proměňují své odstíny od zelené, přes žlutou a červenou až k tmavě hnědé, vytvářejí nezapomenutelnou podívanou.

Změny zbarvení listu jsou projevem jeho stárnutí, které končí tím, že listy úplně opadají. Všechny listy obsahují barvivo chlorofyl, které jim dává onu krásnou zelenost. Během pozdního léta, kdy začínají listy stárnout, se však právě toto barvivo začíná postupně rozkládat a uvolňuje prostor pro další žlutá a oranžová barviva, taktéž uložená v každém listu. Ta pak mají za následek, že listy nejprve pozvolna žloutnou a dále se postupně zbarvují i do červené, oranžové až hnědé. To, jak příroda listy vymaluje, ale závisí i na počasí. Asi vás nepřekvapí, že nejkrásnější barvy přináší sluníčko, ale pozor, také chladné počasí. Přílišné sucho naopak často zaviní, že se listy ani nestačí zbarvit a opadají.