Ve dnech konání letních koncertů (26.6., 4.7., 10.7., 24.7., 31.7., 21.8.) je otevírací doba zkrácena – Stezka otevřena do 18:00, poslední návštěvník bude vpuštěn v 17:00!

Počasí nepřálo. Přesto zasadili Strom svobody ke 100. výročí republiky u Stezky korunami stromů

28.října

I přesto, že se celé Krkonoše v neděli na státní svátek potýkaly se sněžením, teplotami okolo nuly a silným větrem, nenechalo se několik desítek lokálních patriotů odradit a zasadili nový Strom svobody, jenž bude budoucím generacím připomínat zásadní historický milník.

Slavnostní zasazení stromu zahájila krátkým proslovem Marie Jarkovská, ředitelka Stezky korunami stromů Krkonoše. Několik vět k symbolice Stromu svobody řekl návštěvníkům a příchozím také Jiří Hradecký, starosta Janských Lázní.

Důvody k uspořádání výsadby vysvětlila Marie Jarkovská: „Slavnostní zasazení Stromu svobody jsme uspořádali v rámci celorepublikové kampaně Stromy svobody 1918–2018 realizované Nadací Partnerství. Chtěli jsme tímto způsobem oslavit 100. výročí vzniku republiky, podpořit národní cítění ve společnosti a také podpořit veřejnost v zájmu o naši přírodu a její ochranu. Vysazení nového Stromu svobody vnímáme jako nejlepší způsob, v němž se vše snoubí dohromady. Bylo nám ctí být součástí takového projektu.“

Stromy svobody mají stoletou historii

V roce 1918, krátce po vzniku Československa, obdržely obce výzvu, aby u příležitosti nově nabyté svobody slavnostně vysadily Lípy svobody. Ze záznamů v kronikách dovozujeme, že se do výsadby zapojili nejen starostové, ale i žáci s učiteli, členové Sokola i jiných spolků a další obyvatelé. Stromy i místo výsadby většinou zdobily praporky a vlajky, nechyběly ani kroje, zpěv hymny a ukládání pamětních listů ke kořenům. Stromy svobody se sázely i v pozdějších letech (například 1928, 1945 či 1968), když si lidé opět chtěli připomenout a oslavit význam svobody a demokracie. Více informací o Stromech svobody a celém projektu se dozvíte na webových stránkách www.stromysvobody.cz. Součástí webové prezentace projektu je i interaktivní mapa republiky se všemi zmapovanými stromy svobody z dřívějších let i nově zasazenými.

Partneři